Ulti Clocks content
    logowanie
    zobacz więcej używając loginu i hasła, które są na tablicy ogłoszeń




    Program Przeciwdziałania Wadom Postawy Ciała u Dzieci i Młodzieży
    w Województwie Opolskim - rok szkolny 2014/2015
    akcja „Tornister na wagę zdrowia”


    Dnia 09.09.2014 r. wychowawcy klas podczas spotkań z rodzicami poinformowali ich o harmonogramie i programie realizacji Programu Profilaktyki Wad Postawy Ciała oraz przeprowadzili rozmowę na temat akcji „Tornister na wagę zdrowia”.

    Więcej…

     
    Przysmaki z ziemniaków i dyni


    Sałatki, słodkości, zupa dyniowa i ziemniak pod każdą postacią królowały na trzecim pikniku stowarzyszeń działających przy naszej „Jedynce”. Oprócz uczty dla ciała były też atrakcje dla ducha.

    Więcej…

     
     

    PAŹDZIERNIK

    MIESIĄCEM WŁAŚCIWIE

    SPAKOWANEGO TORNISTRA

    W związku z kontynuacją działań w zakresie realizacji Programu przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci i młodzieży w województwie opolskim, Opolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny inicjuje akcję „PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM WŁAŚCIWIE SPAKOWANEGO TORNISTRA". Głównym celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi rodziców i nauczycieli na podejmowanie działań profilaktycznych w zakresie zapobiegania wadom postawy u najmłodszych, poprzez właściwy dobór tornistrów i plecaków szkolnych, odpowiednie ich pakowanie i noszenie przez uczniów.

    W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana Dzierżona w miesiącu wrześniu 2014 r. podejmowano następujące działania związane z obniżeniem wagi tornistrów:

    1. Podczas spotkania ogólnego rodziców uczniów klas pierwszych dyrektor szkoły poinformował zebranych o działaniach prowadzonych przez szkołę w celu obniżenia wagi tornistrów:

    a) pokazy właściwego pakowania

    b) indywidualne szafki dla każdego ucznia

    c) możliwość pozostawienia przyborów i podręczników w klasach

    W trakcie spotkania została podkreślona rola rodziców, którzy nadzorują swoje dzieci. Każdy uczeń samodzielnie pakuje tornister, a rodzic powinien sprawdzić jego zawartość. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:

    a) obciążanie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w planie zajęć w danym dniu

    b) noszenie dodatkowych książek

    c) noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z zajęciami w szkole, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami

    d) rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg)

    2. Wychowawcy klas podczas spotkań z rodzicami w dniu 09.09.2014 r. poinformowali ich o harmonogramie i programie realizacji Programu Profilaktyki Wad Postawy Ciała oraz przeprowadzili rozmowę na temat akcji „Tornister na wagę zdrowia".

    3. W celu obniżenia wagi tornistrów uczniowie klas I-VI korzystają z indywidualnych szafek, w których mogą przechowywać zbędne przybory i podręczniki.

    4. Wychowawcy klas podczas zajęć organizowali pokazy właściwego pakowania tornistrów szkolnych.

    5. Dnia 26 września 2014 r. w naszej szkole odbyła się „Inauguracja ważenia tornistrów szkolnych". Akcja zwana „Tornister na wagę zdrowia" miała na celu zminimalizowanie wagi tornistrów noszonych przez dzieci do szkoły oraz zachowanie proporcji wagi tornistra do wagi ciała dziecka. W tym dniu były zważone wszystkie obecne w szkole dzieci oraz ich tornistry. Wszystkie dane naniesione zostały do specjalnego arkusza danych, a dzieci zostały poinformowane o tym jaki ciężki powinien być tornister. Akcja ma charakter cykliczny i jest powtarzana raz w miesiącu od września 2014 roku do czerwca 2015. Tornistry będą ważone raz w miesiącu w wybrany przez wychowawcę dzień, gromadzenie danych odbywa się w formie elektronicznej.

    Poprawiony (środa, 01 października 2014 00:16)

    Więcej…